Varje år arrangeras en golfturnering till minne av
Mikael Ljungberg. Kändisar och sponsorer tar sig runt 18-hålsbanan för att samla in pengar till Mikael Ljungbergs minnesfond.

Är du intresserad av mer information kring sponsring av Minnesgolfen kontakta Glenn Johannesson på 0708-65 02 14.

STORT TACK!

Ett varmt tack till alla som var med och bidrog till Minnesgolfen 2021.
En efterlängtad helg fylld av värme, glädje och goda prestationer på banan.

Lagbilder och övriga bilder från dagarna ser ni nedan och resultaten hittar ni här ».

LAGBILDER

FREDAG DAG

FREDAG KVÄLL

LÖRDAG DAG

LÖRDAG KVÄLL

ÄNTLIGEN DAGS FÖR ÅRETS HÖJDPUNKT

Hej alla härliga vänner, nu ses vi snart!
Nedan finner ni information och hålltider inför Minnesgolfen på Hooks 20-22 augusti, 2021.
(Se uppdaterade startlistor längre ner på denna sida).

Kom ihåg att anmäla eventuella allergier vad gäller kost.
Skicka ett mail till Anna Bergstrand (annabergstrand7@gmail.com) senast måndag 16 augusti och märk mailet med “Minnesgolf – kost”.

Varmt välkomna!

Fredag 20 augusti

Incheckning görs i huvudbyggnaden på Hooks. Alla rum kommer troligtvis inte vara klara men det kommer finnas möjlighet att lämna väskor i bagage-rum.

Alla har fri tillgång till Hooks spa under helgen. Badrock finns att hämta ut i spa avdelningen.

11.00   Samling vid hål 1 (Tältbyn) för mingel och lättare förtäring.
11.30   Lagen presenteras och därefter tar vi oss ut till våra respektive starthål.
12.30   Start – shotgun!

Prisutdelning av individuella tävlingar som ”Längsta drive” och ”Närmast hål” genomförs vid
hål 1 (Tältbyn) i direkt anslutning till tävlingen.

20.00   Middag och prisutdelning ”Lag” avnjuter vi på Rännet med efterföljande kaffe i huvudbyggnaden till tonerna av J´son med vänner som står för förstklassig underhållning.

Lördag 21 augusti

Frukost serveras från 07.00 i huvudbyggnaden.

08.20   Samling vid hål 1 (Tältbyn)
08.30   Lagen presenteras och därefter tar vi oss ut till våra respektive starthål.
09.30   Start – shotgun!

Likt fredagens tävlingar sker prisutdelning av individuella tävlingar som ”Längsta drive” och ” Närmast hål” vid hål 1 (Tältbyn) i direkt anslutning till tävlingen.

I vanlig ordning genomförs den obligatoriska puttningstävlingen för icke spelande som avslutas med gemensam lunch för deltagarna i golfrestaurangen efter avslutad tävling.

19.00   Välkomna på fördrink och middag på Rännet

Under lördagskvällen intar Partypatrullen scenen och bjuder på musik och underhållning.

Fredag 20 augusti

Shotgunstart kl. 12.30 Scramble

Med reservation för förändringar i lottning och startordning

Hål 1:1 Limited Edition
Hasse Andersson
Chris Andersson
Viktor Åkerblom
Lena Lundmark

Hål 1:2 Nordic Wellness
Mikael Richardsen
Anna Richardsen
Louise Karlsson
Robert Samuelsson

Hål 2:1 Cash Buddy
Mikael Jönsson
Claes Doverhag
Stefan Albrechtsson
Stefan Larsson

Hål 2:2 Nordic Meat
Michel Hanna
Robert Blomqvist
Staffan Lindeborg
Cathrine Lindahl

Hål 3:1 SBK
Gert Figoni
Mickael Thomsen
Fredrik Nertby
Magnus Muhrén

Hål 3:2 Dialekt Kungsbacka
Gunnar Örnmark
Gunilla Ackermar Örnmark
Lisa Lind
Kjelle Gaude

Hål 4:1 Coffee Station
Giovanni Nicoletti
Alexander Nicoletti
Thomas Hermansson
Peter Sandholt

Hål 4:2 Kraftmark
Fredrik Grennard
Stefan Ljung
Magnus Wislander
Bengt Gustafson

Hål 5:1 Golvbiten
Dennis Tengborg
Mikael Martinsson
Mats Nordström
L-G Carlstrand

Hål 5:2 Michael Berggren
Michael Berggren
Helena Berggren
Helene Ekelund
Ulf Carlsson

Hål 6:1 Goodfellows
Karl Malmström
Ricard Robbstål
Cia Wosse Raymond
Carina Robbstål

Hål 6:2 McDonald´s
Anders Höweler
Patrik Kindström
Martin Lamprecht
Helen Kessander

Hål 7:1 GFS fast./Miele
Svante Jonsson
Peter Johansson
Jörgen Pettersson
Thomas Rundqvist

Hål 7:2 PowerFactory
Peter Olsson
Martin Olofsson
Rustan Pettersson
Jesper Edlind

Hål 8:1 Åberg sand & mark
Ulf Åberg
Barbro Åberg
Lennart “Prosten Lundell
Irene Lundell

Hål 8:2 Prima Supermarket ICA
Malin Alexandersson
Mark Edvardsson
Bengt-Åke Gustafsson
Tony Elgh

Hål 9:1 Bellevue Stadium Västerås
Anton Mylläri
Jacob Mylläri
Oskar Lindqvist
Mats Ahlgren

Hål 9:2 Andwe Bygg
Stefan Andersson
Magnus Gahlin
Camilla Wislander
Anneli Lantz

Hål 10:1 Specialbilar
Håkan Persson
Per Peterson
Stefan J-son
Michael Johansson

Hål 10:2 Golveriet
Tommy Johansson
Harald Sörensen
Matias Ghansah
Susanne Sjölund

Hål 11:1 DAW
Magnus Dahlqvist
Anders Eriksson
Claes Gustafsson
Anna Carlstrand

Hål 11:2 Lexus
Mats Gren
Bernt “Bempa” Eriksson
Thomas Werner
Gun Jonsson

Hål 12:1 Söderkulla tung trafik
David Vidlund
Stefan Vidlund
Tommy Granfeldt
Thorbjörn Kornbakk

Hål 13:1 Petersen Stainless Rigging AB
Sanna Nilsmark Wosse
Magnus Wosse
Lasse Malmqvist
Lotta Enhager

Hål 14:1 Ängö Entreprenad
Thomas Berntsson
Dan Johansson
Kennet Andersson
Anders Broström

Hål 14:2 IMEO/Ulf Nilsson Bygg
Lars Skoglund
Ulf Nilsson
Tony Lindskog
Rolf Austad

Hål 15:1 Barbarella
Stefan Sandberg
Mia Sandberg
Anette Norberg
Jörgen Persson

Hål 16:1 Centrala Trafikskolan
Magnus Wärnklint
Patrik Sjöberg
Tommy Frejdh
Stefan Rehn

Hål 16:2 Califf Coda
Pernilla Califf
Ulf Jonasson
Andreas Yngvesson
Anna Tideström

Hål 17:1 Bräutigams Praliner
Peter Bräutigam
Anna Hüttner
Jan Möller
Anders Ekborg

Hål 17:2 Spendrups
Martin Tobiasson
Andreas Frey
Hasse Sjö
Ankie Borg

Hål 18:1 Östra Vik/Ampt Måleri
Magnus Dise
Mikael van Ampt
Björn Blomqvist
Christer Gulldén

Lördag 21 augusti

Shotgunstart kl. 09.30 Scramble

Med reservation för förändringar i lottning och startordning

Hål 1.1 Limited Edition
Hasse Andersson
Christoffer Andersson
Martin Lamprecht
Ulf Einarsson

Hål 1.2 Golvbiten AB
Dennis Tengborg
Mats Nordström
L-G Carlstrand
Anders Broström

Hål 2.1 Golveriet
Tommy Johansson
Harald Sörensen
Magnus Muhrén
Anders Eriksson

Hål 2.2 Petersen Stainless Rigging AB
Sanna Nilsmark Wosse
Magnus Wosse
Kjell Enhager
Lotta Enhager

Hål 3.1 Lexus
Tomas Rundqvist
Thorbjörn Kornbakk
Bengt-Åke Gustafsson
Tony Elgh

Hål 3.2 Coffe Station
Giovanni Nicoletti
Alexander Nicoletti
Filip Lamprecht
Lena Lundmark

Hål 4.1 Specialbilar i Göteborg AB
Håkan Persson
Per Petersson
Jörgen Persson
Ulf Carlsson

Hål 4.2 Cashbuddy
Mikael Jönsson
Stefan Larsson
Stefan Albrechtsson
Claes Doverhag

Hål 5.1 Goodfellows
Karl Malmström
Ricard Robbstål
Cia Wosse Raymond
Carina Robbstål

Hål 6.1 Söderkulla Tung Trafik AB
David Vidlund
Stefan Vidlund
Kjelle Gaude
Jimmy Lidberg

Hål 6.2 Kraftmark AB
Fredrik Grennard
Stefan Ljung
Peter Johansson
Matias Ghansah

Hål 7.1 NordicWellness
Martin Tobiasson
Kennet Andersson
Mikael Richardsen
Anna Richardsen

Hål 7.2 Califf Coda
Pernilla Califf
Ulf Jonasson
Stefan Rehn
Mats Gren

Hål 8.1 Centrala Trafikskolan Tidaholm
Magnus Wärnklint
Patrik Sjöberg
Tommy Frejdh
Louise Karlsson

Hål 8.2 Hooks Herrgård – 2st bilar
Lennart Lundell
Robert Blomqvist
Irene Lundell
Gun Jonsson

Hål 9.1 Barbarella
Stefan Sandberg
Mia Sandberg
Michael Johansson
Robert Samuelsson

Hål 9.2 Micke Berggren
Michael Berggren
Helena Berggren
Henrik Thomsen
Camilla Wislander

Hål 10.1 McDonalds
Anders Höweler
Patrik Kindström
Peter Sandholt
Viktor Åkerblom

Hål 10.2 Dialect
Gunnar Örnmark
Gunilla Ackermar Örnmark
Susanne Sjölund
Bengt Gustafson

Hål 11.1 Bellevuestadion Västerås
Anton Mylläri
Jakob Mylläri
Mats Ahlgren
Oskar Lindqvist

Hål 11.2 Östra Vik/Ampt Måleri
Magnus Dise
Mikael van Ampt
Björn Blomqvist
Gunnar Jaunupe

Hål 12.1 IMEO/Ulf Nilsson Bygg
Lars Skoglund
Ulf Nilsson
Tony Lindskog
Rolf Austad

Hål 12.2 Spendrups – 2st bilar
Christer Gulldén
Stefan J-son
Bempa Eriksson
Jan Möller

Hål 13.1 Ängö Entreprenad AB
Dan Johansson
Thomas Berntsson
Magnus Wislander
Sabine Söndergaard

Hål 13.2 Prima Supermarket ICA
Malin Alexandersson
Mark Edvardsson
Lisa Lind
Anders Ekborg

Hål 14.1 Åberg Sand & Mark AB
Ulf Åberg
Barbro Åberg
Lasse Malmqvist
Staffan Lindeborg

Hål 15.1 Nordic Meat
Michel Hanna
Anette Norberg
Peter Carlborg
Thomas Hermansson

Hål 15.2 GFS fast./Miele
Svante Jonsson
Stig Fredriksson
Tomas Werner
Cathrine Lindahl

Hål 16.1 Andwe Bygg
Stefan Andersson
Magnus Gahlin
Andreas Frey
Jörgen Pettersson

Hål 16.2 PowerFactory
Anna Tideström
Martin Olofsson
Andreas Yngvesson
Rustan Pettersson

Hål 17.1 Svensk Brandkonsult
Fredrik Nertby
Gert Figoni
Mickael Thomsen
Mikael Martinsson

Hål 17.2 SixPoint
Jesper Edlind
Jaak Murro
Peter Olsson
Henrik Hernheiner

Hål 18.1 D.A.W
Magnus Dahlqvist
Claes Gustafsson
Helene Ekelund
Tommy Granfeldt

Hål 18.2 Bräutigams Praliner
Peter Bräutigam
Anna Hüttner
Hasse Sjöö
Ankie Borg