Varje år arrangeras en golfturnering till minne av
Mikael Ljungberg. Kändisar och sponsorer tar sig runt 18-hålsbanan för att samla in pengar till Mikael Ljungbergs minnesfond.

Är du intresserad av mer information kring sponsring av Minnesgolfen kontakta Glenn Johannesson på 0708-65 02 14.

STORT TACK!

Ett varmt tack till alla som var med och bidrog till Minnesgolfen 2022.
En efterlängtad helg fylld av värme, glädje och goda prestationer på banan.

Lagbilder och övriga bilder från dagarna ser ni nedan och resultaten hittar ni här ».

LAGBILDER

ÄNTLIGEN DAGS FÖR ÅRETS HÖJDPUNKT

Hej alla härliga vänner, nu ses vi snart!
Nedan finner ni information och hålltider inför Minnesgolfen på Hooks 3-5 juni, 2022.
(Se uppdaterade startlistor längre ner på denna sida).

Kom ihåg att anmäla eventuella allergier vad gäller kost.
Skicka ett mail till Anna Bergstrand (annabergstrand7@gmail.com) senast tisdag 31 maj och märk mailet med “Minnesgolf – kost”.

Varmt välkomna!

Fredag 3 juni

Incheckning görs i huvudbyggnaden på Hooks. Alla rum kommer troligtvis inte vara klara men det kommer finnas möjlighet att lämna väskor i bagage-rum.

Alla har fri tillgång till Hooks spa under helgen. Badrock finns att hämta ut i spa avdelningen.

11.00   Samling vid hål 1 (Tältbyn) för mingel och lättare förtäring.
11.30   Lagen presenteras och därefter tar vi oss ut till våra respektive starthål.
12.30   Start – shotgun!

Prisutdelning av individuella tävlingar som ”Längsta drive” och ”Närmast hål” genomförs vid
hål 1 (Tältbyn) i direkt anslutning till tävlingen.

20.00   Middag och prisutdelning ”Lag” avnjuter vi på Rännet med efterföljande kaffe i huvudbyggnaden till tonerna av J´son med vänner som står för förstklassig underhållning.

Lördag 4 juni

Frukost serveras från 07.00 i huvudbyggnaden.

09.20   Samling vid hål 1 (Tältbyn)
09.30   Lagen presenteras och därefter tar vi oss ut till våra respektive starthål.
10.30   Start – shotgun!

Likt fredagens tävlingar sker prisutdelning av individuella tävlingar som ”Längsta drive” och ” Närmast hål” vid hål 1 (Tältbyn) i direkt anslutning till tävlingen.

I vanlig ordning genomförs den obligatoriska puttningstävlingen för icke spelande som avslutas med gemensam lunch för deltagarna i golfrestaurangen efter avslutad tävling.

19.00   Välkomna på fördrink och middag på Rännet

Under lördagskvällen intar Partypatrullen scenen och bjuder på musik och underhållning.

Fredag 3 juni

Shotgunstart kl. 12.30 Scramble

Med reservation för förändringar i lottning och startordning

Hål 1:1 Limited Edition
Alexander Olsson
Chris Andersson
Peter Olsson
Mikael Martinsson

Hål 1:2 LME Invest
Jan Wahlström
Jill Wahlström
Kjell Uppling
Anders Broström

Hål 2:1 SRS
Mickael Richardsen
Anna Richardsen
Martin Bodin
Bengt Gustafson

Hål 2:2 Prima Supermarket ICA
Malin Alexandersson
Robin Jonsson
Magnus “Ölme” Johansson
Peter Johansson

Hål 3:1 Centrala Trafikskolan Tidaholm
Magnus Wärnklint
Patrik Sjöberg
Anders Eriksson
Christer Gulldén

Hål 3:2 Dialect
Gunnar Örnmark
Gunilla Ackermar Örnmark
Matias Ghansah
Anna Carlstrand

Hål 4:1 Söderkulla Tung Trafik AB
Niclas Häggblad
Stefan Vidlund
Thorbjörn Kornbakk
Tommy Frejdh

Hål 4:2 Autoconcept AB
Ulf Kardell
Mats Svensson
Mats Gren
Thomas Werner

Hål 5:1 Golvbiten
Dennis Tengborg
David Andreasson
L-G Carlstrand
Magnus Wislander

Hål 6:1 Öhlins Racing
Anders Pontén
Henrik Johansson
Nicole Flenman
Jörgen Pettersson

Hål 6:2 Ergoseat
Christer Johansson
Patrik Flygare
Anneli Lantz
Lasse Malmqvist

Hål 7:1 PowerFactory
Martin Olofsson
Rustan Pettersson
Özz Nujen
Jan Möller

Hål 7:2 McDonald´s
Anders Höweler
Patrik Kindström
Patrik Larsson
Kjelle Gaude

Hål 8:1 Califf Coda
Pernilla Califf
Ulf Jonasson
Camilla Wislander
Robert Blomqvist

Hål 8:2 Hooks Herrgård
Jonas Abrahamsson
Ingela Saarinen Kindbom
Lena Lundmark
Lars Olemyr

Hål 9:1 Specialbilar i Göteborg AB/Lexus
Håkan Persson
Per Peterson
Henrik Hernheimer
Peter Sandholt

Hål 9:2 Åhberg Sand & Mark
Ulf Åberg
Barbro Åberg
Bengt-Åke Gustafsson
Tony Elgh

Hål 10:1 CashBuddy
Eva-Lotta Eriksson
Claes Doverhag
Stefan Larsson
Linda Lidö

Hål 10:2 Östra Vik / Ampt Måleri
Magnus Dise
Mikael van Ampt
Björn Blomqvist
Johan Carlsson

Hål 11:1 Oves Text & Fotoreklam
Ove Hermansson
Bengt Edvardsson
Martin Lamprecht
Magnus Muhrén

Hål 11:2 Ängö Entreprenad AB
Thomas Berntsson
Dan Johansson
Lennart “Prosten Lundell
Irene Lundell

Hål 12:1 Golveriet
Harald Sörensen
Tommy Johansson
Olle Sarri
Jovan Radomir

Hål 12:2 Nordic Wellness
Jenny Lundgren
Dennis Adehög
Kennet Andersson
Henrik Thomsen

Hål 13:1 Coffee Station / Gåshaga
Giovanni Nicoletti
Hans Swärdh
Olof Thorsell
Bempa Eriksson

Hål 13:2 Petersen Stainless Rigging AB
Sanna Nilsmark Wosse
Magnus Wosse
Lotta Enhager
Kjell Enhager

Hål 14:1 House Lung AB
Stefan Json Johansson
Henric Larsson
Kalle Wissinger
Pelle Löfving

Hål 15:1 Bellevuestadion Västerås
Mats Ahlgren
Jacob Mylläri
Oskar Lindqvist
Anton Mylläri

Hål 16:1 Svenska Golfrestauranger AB
Kenneth Berglund
Andreas Frey
Andreas Yngvesson
Anna Tideström

Hål 16:2 Kooperativet
Anders Hedin
Rolf Tsoi
Susanne Sjölund
Helen Kessander

Hål 17:1 GFS Fast. / Miele
Svante Jonsson
Anette Norberg
Hasse Sjö
Ankie Borg

Hål 17:2 D.A.W
Magnus Dahlqvist
Per Larsson
Thomas Hermansson
Helen Alfredsson

Hål 18:1 Micke Berggren
Mikael Berggren
Helena Berggren
Helene Ekelund
Stefan Rehn

Hål 18:2 Nordic Meat
Michel Hanna
Mattias Schoberg
Joel Carnor
Fredrik Carlsson

Lördag 4 juni

Shotgunstart kl. 10.30 Scramble

Med reservation för förändringar i lottning och startordning.

Hål 1.1 CashBuddy
Stefan Larsson
Eva-Lotta Eriksson
Linda Lidö
Claes Doverhag

Hål 1.2 Limited Edition
Hasse Andersson
Christoffer Andersson
Jaak Murro
Peter Olsson

Hål 2.1 Lexus
Martin Lamprecht
Andreas Frey
Bengt-Åke Gustafsson
Tony Elgh

Hål 2.2 Oves Text & Fotoreklam
Ove Hermansson
Bengt Edvardsson
Anders Eriksson
Peter Sandholt

Hål 3.1 McDonald´s
Anders Höweler
Patrik Kindström
Bengt Gustafson
Anette Norberg

Hål 3.2 Coffe Station / Gåshaga
Giovanni Nicoletti
Hans Swärdh
Magnus “Ölme” Johansson
Thorbjörn Kornbakk

Hål 4.1 LME Invest
Magnus Muhrén
Mikael Martinsson
Lars Olemyr
Olof Thorsell

Hål 4.2 Petersen Stainless Rigging AB
Sanna Nilsmark Wosse
Magnus Wosse
Kjell Enhager
Lotta Enhager

Hål 5.1 Golvbiten AB
Dennis Tengborg
Anders Broström
L-G Carlstrand
David Andreasson

Hål 5.1 Ergoseat AB
Christer Johansson
Patrik Flygare
Stig Fredriksson
Helen Alfredsson

Hål 6.1 Specialbilar i Göteborg AB
Håkan Persson
Per Petersson
Andreas Yngvesson
Henrik Hernheimer

Hål 6.2 Golveriet
Tommy Johansson
Harald Sörensen
Stefan Rehn
Henrik Thomsen

Hål 7.1 SRS
Mikael Richardsen
Anna Richardsen
Kennet Andersson
Camilla Wislander

Hål 7.2 Califf Coda
Pernilla Califf
Ulf Jonasson
Anna Tideström
Viktor Åkerblom

Hål 8.1 Centrala Trafikskolan Tidaholm
Magnus Wärnklint
Patrik Sjöberg
Helen Kessander
Tommy Frejdh

Hål 8.2 House Lung AB
Pelle Löfving
Helene Ekelund
Mats Gren
Thomas Werner

Hål 9.1 Svenska Golfrestauranger AB
Kenneth Berglund
Thomas Hermansson
Peter Johansson
Ulf Carlsson

Hål 9.2 Micke Berggren
Michael Berggren
Helena Berggren
Magnus Wislander
Kjelle Gaude

Hål 10.1 Nordic Wellness
Jenny Lundgren
Dennis Adehög
Magnus Lundgren
Linda Adehög

Hål 10.2 Dialect
Gunnar Örnmark
Gunilla Ackermar Örnmark
Christer Gulldén
Robert Blomqvist

Hål 11.1 Bellevuestadion Västerås
Anton Mylläri
Jakob Mylläri
Mats Ahlgren
Oskar Lindqvist

Hål 11.2 Östra Vik/Ampt Måleri
Magnus Dise
Mikael van Ampt
Björn Blomqvist
Gunnar Jaunupe

Hål 12.1 Söderkulla tung Trafik AB
Niclas Häggblad
Stefan Vidlund
Sabine Söndergaard
David Olofsson

Hål 12.2 Prima Supermarket ICA
Malin Alexandersson
Robin Jonsson
Matias Ghansah
Reine Nordström

Hål 13.1 Ängö Entreprenad AB
Dan Johansson
Thomas Berntsson
Jan Möller
Bempa Eriksson

Hål 13.2 No. 1
Ingela Saarinen Kindbom
Lena Lundmark
Susanne Sjölund
Olle Sarri

Hål 14.1 Åberg Sand & Mark AB
Ulf Åberg
Barbro Åberg
Hasse Sjöö
Jovan Radomir

Hål 15.1 Nordic Meat
Michel Hanna
Mattias Schoberg
Joel Carnor
Martin Bodin

Hål 15.2 GFS fast. / Miele
Svante Jonsson
Johan Carlsson
Fredrik Carlsson
Jörgen Pettersson

Hål 16.1 Autoconcept AB
Ulf Kardell
Mats Svensson
Özz Nujen
Patrik Larsson

Hål 16.2 Minnesfonden
Jan Walström
Jill Walström
Jimmy Lidberg
Lasse Malmqvist

Hål 17.1 Öhlins Racing
Anders Pontén
Henrik Johansson
Nicole Flenman
Stefan J-son

Hål 17.2 Kooperativet / Power Factory
Anders Hedin
Rolf Tsoi
Martin Olofsson
Rustan Pettersson

Hål 18.1 D.A.W
Magnus Dahlqvist
Per Larsson
Annelie Lantz
Kjell Uppling

Hål 18.2 Hooks Herrgård
Jonas Abrahamsson
Hooks GK
Hooks GK
Henric Larsson